Zapalanie świetlówki bez startera

Jak zapalić świetlówkę żeby nie mrugała

Czy jest taka możliwość, żeby odpalić świetlówkę tak żeby nie mrugała przy starcie?

Taka potrzeba istnieje szczególnie przy montowaniu świetlówek do reklam np. banerów, gdzie mruganie podczas startu lub zmiany jednej reklamy na drugą  jest niepożądane.

Dostając zlecenie wykonania takiego systemy dla firmy niemieckiej przeanalizowałem cenowo, że dostępne na rynku startery i inne systemy wychodzą bardzo drogo w przypadku gdy chcemy w jednym panelu reklamowym zapalać kilka reklam na zmianę ( w moim systemie jest ich dziewięć). Taka tablica reklamowa może wyglądać tak jak na poniższym rysunku.

Tablica zamykana jest ramą z lustrem weneckim co świetnie sprawdza się w sklepach i zakładach usługowych z powodu swojej praktyczności. Z jednej strony klient może się przeglądać w lustrze a z drugiej dowiaduje się o oferowanej usłudze lub produkcie dostępnym w sklepie lub zakładzie. Urządzeniem wyświetla w określonej  kolejności 9 reklam formatu A4, które można dowolnie sam zmieniać i samemu wydrukować na każdej drukarce atramentowej (polecam Epsona PX720WD ! Efekt końcowy wygląda tak jak na rysunku poniżej ( Istnieje oczywiście  możliwość zwiększania i zmniejszania czasu emisji reklamy w jednym oknie).

Zapalanie się reklam

Rysunek powyżej to tylko szkic graficzny bo cały produkt wygląda tak jak na zdjęciu prezentowanym poniżej wykorzystanym na ekspozycji targowej.

Lustro na targach

No ale do rzeczy czyli jak zapalić świetlówkę bez mrugnięcia 🙂

Schemat zapalanie świetlówek bez efektu migotania (bez startera)

W celu zlikwidowania efektu migotania jarzeniówki (świetlówki) podczas  startu należy po prostu elektrody jarzeniówek  podgrzewać prądem  ok. 5V z małego  transformatora. Podgrzane elektrody powodują mieszanie się gazów w świetlówce i po podłączeniu natychmiastowe zapalenie się jarzeniówki . Ja wykorzystałem transformator z dziewięcioma odgałęzieniami, na każdą świetlówkę oddzielnie. Podgrzewane świetlówki nie tylko się bez mrugania zapalają, ale mają dużo dłuższą żywotność. Testowałem układ kilka miesięcy i świetlówki bezproblemowo się zapalały  bez widocznego jak na taki test zużycia (zapalały się co minuta i gasły co przy starterze wykończy je po 3 dniach a u mnie pracowały cały rok!).

Poniżej zamieszczam schemat  takiego układu. ( montujesz na własną odpowiedzialność i ryzyko)

Jak zapalić świetlówkę bez startera

Lustro na dziewięć świetlówek jest mojego pomysłu i mogę odsprzedać licencję na produkcję. Mam na to lustro dokumentację i katalog produktu. Lustro posiada certyfikat CE i było przebadane w BBJ.

Certyfikat CE

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem napisz do mnie maila ze strony Serwis Pak . Mogę sprzedać patent na ten produkt.

Tagi: , , , , ,

Komentowanie wyłączone.