Epson PX720WD CISS

Jak  założyć system CISS do drukarki Epson PX720WD ( PX710W)

 

 

Postanowiłem założyć system CISS, czyli system stałego zasilania do drukarki  Epson Stylus PX720WD i chciałbym się podzielić doświadczeniami. Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne dla tych, którzy tak jak ja przed zakupem zastanawiają się czy ta drukarka (pisząc ten artykuł drukarka była na rynku miesiąc i nikt nie wiedział czy da radę zainstalować CISS) da sobie założyć system stałego zasilania CISS.

Zanim jednak przejdę do rzeczy kilka słów o drukarce. Byłem do tej pory posiadaczem Epsona R285 ale wyświetlił mi błąd „zużycia wewnętrznych elementów i się zablokował. Producent przewidział, że ta drukarka zrobi określoną liczbę kopi i do śmieci! Palą się dwie kontrolki ( podobno chodzi o pampersa na zużyty atrament i trzeba użyć programu serwisowego, żeby to zresetować. Mało tego nawet tusze jest ciężko wyciągnąć. Jak dostaniesz takie ostrzeżenie to już nie czyść głowicy bo jej nie uruchomisz!

Drukarka Epsona PX720WD mile mnie zaskoczyła z kilku powodów:

1. Głowica ma pompkę ( jak drukuje słychać jak zasysa) a tusze są w prawym rogu na stałe i nie jeżdżą wraz z głowicą co upraszcza założenie CISSa.

2. Drukarka ma duplex i sama drukuje na drugiej stronie (odwraca kartkę).

3. Można ją podłączyć przez USB, kabel sieciowy oraz WI-FI

4. Ma przejrzysty panel dotykowy z możliwością ustawienia go ( obraca się) oraz ekranik LCD

5. Z przodu także wejście USB oraz na karty CD/xD/MSpro

6. Tacka wysuwana z przodu – myślę że trochę więcej kartek mogłaby mieścić.

7 . Niezły skaner i kopiarka z możliwością wielu ustawień

8. Fajny nowoczesny wygląd oraz czarny kolorek

Podałem tu swoje spostrzeżenia bo parametry znajdziecie oczywiście na stronie producenta.

Ogólnie zostałem mile zaskoczony szczególnie tymi nielatającymi po drukarce tuszami co jak sądziłem uprości instalacje CISS.

Jak zakładałem system stałego zasilania CISS do drukarki Epson Stylus PX720WD – tak samo podobnoPASUJE CISS na Epson PX660

 

 

System już miałem ze starej drukarki i zastanawiałem się czy producent nie zakombinował z chipami. Okazało się że nie!

Drukarka jednak ma czujnik i nie może pracować z otwartą klapą (w  np. R285  lub P50 wystarczy papierek włożyć w miejsce czujnika i jest ok.). Przeszukałem całe urządzenie i nic. Z prawej strony po podniesieniu klapy jest wgłębienie a na górze cycek ale nie dałem rady sprawić, żeby urządzenie stwierdziło, że klapa jest zamknięta. Możliwe że z tyłu ma coś na zawiasie ale nie chciałem jej rozbierać. Kombinowałem też włożyć pojemniki i przytrzasnąć przewód ale ma czujnik bardzo czuły i działa tylko po całkowitym zamknięciu klapy.

Z buszowania po Internecie dowiedziałem się, że w drukarce zainstalowana jest mała blaszka, chip,  który sprawdza domknięcie klapy. Żeby to ustrojstwo ominąć trzeba wykonać kilka prostych operacji przez co unikniemy  ingerencji fizycznej w drukarkę czyli wycinania miejsca na przewód z tuszem.

Co zrobić, żeby drukarka PX720WD,  pracowała z nie domkniętą klapą?

Wystarczy odkręcić jedną śrubkę  jak przedstawiono to na fotce poniżej.

Chip podnoszenia klapy EpsonPX720WD

Po odkręceniu śrubki  zaznaczonej na fotce należy podnieść lekko pokrywę którą ona trzymała. Będzie szło troczę ciężk bo inne śrubki trzymają i bałem się żeby się nie ułamała ale nic się nie stanie bo wystarczy ją unieść tylko tyle, żeby odkleić zamocowany tam kawałek metalu. Następnie należy podkleić ten kawałem razem z folią na pasku taśmy samoprzylepnej i dokleić w otworze jak na fotce poniżej.

Przyklejenie chipa na wierzchu w otworze drukarki

Przyklejamy go po stronie bez kleju, żeby w razie reklamacji można było z nim wrócić na poprzednie miejsce. Teraz zakręcamy śrubkę tak jak było i system mamy gotowy. Jeżeli po zamknięciu drukarka zgłasza jeszcze błąd niedomknięcia klapy trzeba przesunąć chipa w prawo lekko lub w lewo. Chip ma być tak przyklejony, żeby po zamknięciu klapy była ona nie domknięta a jednak nie zgłaszała błędu. Po wszystkim wygląda to tak jak poniżej.

System CISS do Epsona PX720WD

Żeby klapa nie dociskała przewodów z tuszami proponuje włożenie czegoś w szczelinę jak na zdjęciu. Ja użyłem tekturki i okręciłem taśmą, żeby się nie przesuwała.

Opór do klapy

A poniżej krótki filmik jak to zrobić znaleziony w Internecie:

 

 

Inny sposób lecz bardziej agresywny przedstawiam poniżej.

Postanowiłem udoskonalić to urządzenie  przeróbką, żeby przewód z tuszami nie wychodził z przodu ale z boku co widać na zdjęciach.

Najpierw wyciąłem nożykiem fragment plastiku z prawej strony tak, żeby 6 rurek  CISS-a mogło się swobodnie zmieścić ( W tym miejscu jest poniżej wcięcie i świetnie pasuje by tu właśnie puścić przewody z tuszem.

Wycięcie e obudowie Epsona

Pojawił się jednak inny problem. Przycisk do resetowania chipów zawadzał o obudowę po próbie jej zamknięcia. Zeszlifowałem go ale i to było mało. Umazałem więc go tuszem i w miejscu gdzie zaznaczył ślad lutownicą wypaliłem małą dziurkę ( mały kwadracik mając nadzieję że tam  na górze nie ma elektroniki. Zamknąłem po rozgrzaniu i reseter sam się wcisnął w plastik).  Teraz klapa skanera zamyka się ok. a przewody zasilające tuszem pojemniki nie są przyciśnięte i tusz swobodnie dopływa.

Na chipa wypalenie

Tu przestroga dla starszych systemów CISS  nie z serii PX- niby wszystko pasuje ale kolory idą inaczej. Koniecznie sprawdź to przed uruchomieniem! Jeżeli masz inaczej kolory ułożone to trzeba pojemniki rozpiąć na pojedyncze sztuki ( biała opaska spinająca) bo tusze są inaczej rozstawione. Ja oczywiście to przeoczyłem i zaczęło mi drukować zamiast na czarno to na żółto i musiałem kilka apli wydrukować zanim kolory się przeczyściły. Pojemniki bez problemu można pozamieniać tylko rurki idą trochę inaczej ale jest na nie pod obudową miejsce. Jak zamienić pojemniki z tuszem do Epsona PX720WD?

Rurki z tuszami i pojemniki

Kolejna uwaga!. Drukarka nie odpaliła na CISSie oraz nie odpaliła na pojemnikach z wiecznym chipem. Dopiero jak załadowałem oryginalne kupione z drukarką tusze wszystko było ok i drukarka  napełniła się tuszami. Dopiero teraz wyjąłem oryginały i  załadowałem wieczne chipy dla sprawdzenia z bijącym sercem czy pójdą. Drukarka bez problemowo jednakże i zaczęła drukować.  Na CISS też było ok. i drukuje rewelacyjnie. Dlaczego nie odpaliła na CISS? Drukarka musi przy odpaleniu napełnić głowicę tuszem i jak stwierdzi system, że pojemniki nie są pełne to nie ruszy. Na innej drukarce chipy wskazywały że atrament jest full i poszła z CISSa bez problemów.

Takie rozwiązanie jakie opisałem sprawiło, że drukarka jest w pełni funkcjonalna, skaner skanuje, klapa nie jest podniesiona a pojemniki  stoją obok drukarki. Drukarkę kupiłem gdyż miałem pilną pracę do wykonania a moje R285 przestało działać więc pojechałem w niedzielę i kupiłem na biegu drugą. Chciałem P50 ale nigdzie nie było jej więc nie miałem wyboru. Teraz nie żałuję

Jak wychodzi w eksploatacji?

Z CISSem wydrukowałem przez 2 dni ok. 5000 stron zużywając ok. po 100ml tuszu. Papier kupiłem po 10 zł CISS na allegro za 90zł więc wydałem na materiały ok. 200zł . Jedna strona kosztowała mnie więc 0.04gr w kolorze.

Można też drukować korzystając z pojemników z  resetującymi chipami,  jak ktoś lubi być cały w tuszu i ciągle dolewać go strzykawką.

Jeżeli masz jakieś swoje spostrzeżenia lub masz inny system zakładania CISSa napisz a ułatwisz życie innym.

Oczywiście, robiąc takie przeróbki musisz liczyć się z utratą gwarancji. Nie gwarantuję też, że u Ciebie ta przeróbka będzie działać więc za ewentualne zepsucie sprzętu bierzesz odpowiedzialność na swoje barki.

Kolega zakładał CISS na Epson PX660 i twierdzi że także działa ok. tylko że mówił że u niego jest inaczej to rozwiązane bo pojemniki jeżdżą

Epson PX660 z CISS

Parametry techniczne

 • Rozdzielczość druku    5.760 x 1.440 dpi
 • Szybkość     40 stron na minutę
 • Drukuje na   CD, DVD
 • Możliwość druku dwustronnego bez marginesów
 • Pojemność podajnika papieru  to  120 karetek lub 20 stron papieru fotograficznego
 • Wejścia USB 2.0, Ethernet , WLAN oraz na karty pamięci    MMC, Compact Flash, MicroDrive, xD-Picture Card
 • Waga  ok.    10 kg
 • Wymiary446 x 458 x 150 mm (Szerokość x Głębokość x Wysokość)
 • Kolory 6 szt.: Black, Cyan, Light Cyan, Yellow, Magenta, Light Magenta
 • Minimalna wielkość kropel    1,5 pl
 • Technologia:    Epson Claria Photographic
 • Możliwość kopiowania i skanowania
 • Wyświetlacz ciekłokrystaliczny    Kolor, 6 cm

Jakie tusze i jaka jest wydajność Epson Stylus Photo PX720WD

Chodzi o tusze producenta bo na CISS wiadomo jaka jest wydajność – mnie strona tekstu wyszła 4 gr. z kolorowymi akcentami.

 • Black                       T0791 Claria Photographic Ink      – liczba stron 520
 • Cyan                       T0792 Claria Photographic Ink      – liczba stron 1345
 • Magenta                T0793 Claria Photographic Ink      – liczba stron 685
 • Yellow                    T0794 Claria Photographic Ink     –  liczba stron 975
 • Cyan Light            T0795 Claria Photographic Ink    –  liczba stron 520
 • Light Magenta    T0796 Claria Photographic Ink      – liczba stron: 975

Miłego drukowania życzy

admin

Tagi: , , , , , , , , ,

Jedna odpowiedź do wpisu “Epson PX720WD CISS”

 1. Piotr pisze:

  Witam.
  Założyłem do swojej PX 650 cissa ale wydruki sa tragiczne. Mógłbyś napisać jakich ustawień uzywasz do drukowania zdjęć i w jakim programie drukujesz?