Canon PowerShot SX30IS a aberacje

Witam

Właśnie zakupiłem Canona PowerShot SX30IS i chcę się podzielić opinią o tym sprzęcie.  Aparat ma fajne  opływowe kształty i przypomina z wyglądu bardziej lustrzankę, niż aparat kompakt.

Canon PowerShop SX30IS

Z uwagi na to że nie jestem urodzonym  profesjonalistą chciałem zakupić aparat do 1300zł na wakacje i zdjęć w domu a także z możliwością nagrywania filmów w HD.  Nie było to proste zadanie gdyż odwiedzając różne sklepy i zadając pytanie „co polecają kupić z kompaktów” zachwalano przeróżne marki i aparaty między innymi:

 • Panasonic Lumix DMC-FZ45 – Canon ma dużo więcej opcji i ciekawszy wygląd
 • Nikon Coolpix P100 – Podobno Nikony to tylko z górnrj półki bo kompakty mają kiepskie niestety
 • Canon SX 20IS – starszy model a niewiele tańszy
 • Sony Cyber-shot DSC-HX1 – Mam za duże łapy do tego apatatu
 • i inne, które zalegały półki

Do zakupienia Canona przyczyniło się między innymi to, że wyposażono go w obiektyw o imponującym, X35-krotnym powiększeniu (odpowiednik 24-840 mm) . Zawsze chciałem mieć duży zoom i ten jest ok. Miałem na oku SX20 ale ten aparat bije go na głowę.

CanonSX30is zoom x35

Dlaczego właściwie wybrałem Canona?

 • Aparat ma mnóstwo bardzo praktycznych funkcji i możliwości ustawień. Zaskoczyło mnie, że  można dać sobie radę z nimi nawet bez instrukcji, a korzystając tylko z podpowiedzi na wyświetlaczu. Co dla mnie jako amatora ważne aparat oferuje tryb pełnej automatyki tzw. Smart Auto, np.  korzysta z technologii rozpoznawania rodzaju fotografowanej sceny,  identyfikacji warunków ekspozycji i wyboru optymalnych ustawień (  28 możliwości). Można także osobiście wybrać różne ciekawe  funkcje np.  twarze oświetlone mocnym światłem tworzącym głębokie cienie, Zdjęcia na śniegu czy obiekty oświetlone światłem punktowym. Jest też funkcja inteligentnej ekspozycji lampy błyskowej, która reguluje błysk  gwarantując poprawną ekspozycję obiektów oświetlonych światłem padającym z tyłu oraz w trybie makrofotografii. Inne efekty to : super żywy obraz, efekt rybiego oka, tworzenia panoramy, miniatur czy plakatu.
 • Można nim nagrywać filmy w HD! Posiada funkcję nagrywania filmów w rozdzielczości  720p czyli 30 klatek na sekundę  z dźwiękiem stereo i możliwością wykorzystania zoomu. Co ciekawe przełączenie w tryb  filmowania, z trybu fotografowania  odbywa się za przyciśnięciem jednego przycisku. Można też zachować lub zmieniać w trakcie filmowania  ostrość oraz parametry ekspozycji , a  stabilizator obrazu redukuje niechciane efekty drgań podczas filmowania w ruchu co daje nam realistyczny i stabilny obraz filmu. Nakręciłem nim kilka filmików i nie widzę różnicy porównując z kamerą – po prostu super nagrywa!
 • 2,7-calowy, ruchomy wyświetlacz LCD (230 000 punktów). Wyświetlacz jest zamykany co chroni go przed porysowaniem. Można go na kilka sposobów przekręcać co umożliwia podgląd nawet wysoko nad głową.
 • Matryca typu CCD (rozmiar 1/2,3 cala), dysponująca rozdzielczością 14,1 Mpix.
 • Aparat ma akumulatorek w przeciwieństwie do SX20 z 4 akumulatorkami bateriowymi co czyniło aparat bardzo ciężkim.
 • Ma bardzo cichy silnik i praktycznie nie słychać go  podczas ostrzenia i zmiany ogniskowej, ma optyczny stabilizator obrazu (4,5-stopniowy), silniki USM i VCM
 • Aparat  dobrze trzyma się w ręce ( sony np. nie bardzo mi pasowała do dłoni).

Funkcje aparatu

Poczytałem również na temat tego sprzętu w necie by poznać opinię profesjonalistów. Jak wiadomo każda myszka swój ogonek chwali więc opinie są zależna jaki sprzęt kto lubi i jakim się posługiwał, ale prawie wszystkie były pozytywne. Wybrałem dla przykładu kilka z netu:

„Po prostu rewelacja!!! Perfekcja!!! Oczywiście nie ma co porównywać do lustrzanki i narzekać, że np. duże szumy, że matryca nie jest APS-C, że są abberacje chromatyczne itp. To jest kompakt, a nie DSLR i dlatego trzeba porównywać z kompaktami. Może FUJI HS-10 dorównuje jakością, ale nigdy nie zamieniłbym na Fuji,”

„Co to za zoom! , na chwile obecna mam największy zoom na rynku, na poważnie aparat świetny, stabilizacja jest rewelacyjna , dosłownie jak w lustrzance czytałem ze szkła wykorzystane w tym modelu są z modeli z górnej półki produkowane przez canona i w końcu ruchomy w każda stronę wyświetlacz, miałem wcześniej sx20 porównanie? sx20 to marnota”

„Aparat naprawdę dobry jak cyfrówkę. Zoom optyczny powala (35x). Na uwagę zasługuje tryb manual, gdzie możemy ustawić ręcznie niemal wszystko. Wadą jak dla mnie jest firmowy akumulator, ja osobiście preferuję klasyczne aku AA. Podsumowując, z pewnością nie jest to lustrzanka, ale SX30 IS naprawdę wiele sobą reprezentuje. Mogę go spokojnie polecić zarówno laikom jak fotografom, którzy nie chcą nosić ze sobą różnych obiektywów jednocześnie.”

„Wykonanie aparatu dosyć przyzwoite,  dobry do nauki fotografowania dzięki trybom :Programowa AE, Preselekcja migawki, Preselekcja przysłony, Ręczna ekspozycja, Własny użytkownika (C1,C2) , własne menu z najczęściej używanymi funkcjami, możliwość zaprogramowania przycisku.duży plus za wyświetlacz LCD. Jakość zdjęć wystarczająca do odbitek 10×15 oczywiście ISO 200 to max.”

Wady: Zaskoczyła mnie spora aberracja widoczna na zdjęciach i to była jedyna wada jeżeli chodzi o Canona SX30. Jak sobie z nią radzę? Zapraszam na stronę www.dobre-rady.com. gdzie opisałem problem oraz jak sobie z nim poradziłem.

Tagi: , ,

Komentowanie wyłączone.