Jaki wybrać wypełniacz do paczek?

przez | 13-09-2010

Na jakie rzeczy należy zwracać uwagę przy wyborze wypełniacza do paczek?

Na stronie pewnej firmy zwrócono uwagę na kilka istotnych czynników:

  • Jaki kształt ma pakowany przedmiot

Symetryczne przedmioty dużo  łatwiej jest zablokować w kartonie używając np. narożników lub profili ochronnych. Warto także dobrać odpowiedni rozmiar opakowania, pozwalający na to, by pakowany przedmiot był odsunięty przynajmniej kilka od  boku kartonu.

  • Czy towar nie ma wystających elementów?

Przedmioty  mające wystające elementy musimy skutecznie unieruchomić, żeby  po  obróceniu paczki np. w trakcie transportu nie przemieszczały się w kartonie. Jeżeli przedmiot ma ostre wystające elementy trzeba je bezwzględnie zabezpieczyć  używając np. wcześniej wspomnianych profili ochronnych.

  • Ile mamy pustego miejsca w opakowaniu

Dobrze przygotowana paczka, to paczka w której nie ma w ogóle pustych przestrzeni! Nie oszczędzaj na wypełniaczu i wkładaj go do kartonu tyle, żeby było go z nadmiarem co pozwoli dobrze unieruchomić towar. Jeżeli używasz poduszek z powietrzem nie nadmuchuj ich do samego końca. Poduszka lekko niedopompowana ma dużo lepsze właściwości amortyzacyjne oraz dużo lepiej dopasowuje się do kształtu towaru.

  • Co z długimi elementami?

Elementy długie takie jak listwy, karnisze, rury, listwy powinniśmy dodatkowo wzmocnić aby uniknąć ich  złamania lub zgięcia.

  • Ciężar przesyłki

Dużym błędem popełnianym przez osoby przygotowujące towar do wysyłki jest nieprawidłowy dobór opakowania i wypełniacza do wagi  towarów. Zbyt słaby karton  pęka i gniecie się pod wpływem ciężkiej zawartości. Wypełniacze np. typu flo-pak lub poduszki z powietrzem przy ciężkich elementach zostają zmiażdżone i przestają unieruchamiać pakowany towar. Podobnie jest z papierem wypełniającym, który w czasie transportu ugniata się i traci swoje właściwości. Z naszego doświadczenia wynika, że w takim przypadku dobrze będzie nadawała się do wypełniana kostka styropianowa lub wypełniacz z pianki

  • Czy produkt pakowany jest kruchy?

Dola kruchych przedmiotów potrzebujących delikatnej amortyzacji nie polecamy stosowania twardych wypełniaczy takich jak papier lub styropian. Przy pakowaniu elementów szklanych lub plastikowych świetnie sprawdzają się poduszki wypełnione powietrzem.

  • Ekologia

W Polsce coraz więcej klientów zwraca uwagę na ekologiczne opakowania i wypełniacze. Firmy w swojej ofercie posiada ekologiczną folię do produkcji wypełniaczy w postaci poduszek z powietrzem. Oferowana folia wyrzucona na wysypisko rozkłada się od roku do pięciu lat (w zależności od panujących warunków), nie pozostawiając po sobie  nieprzyjaznych dla środowiska odpadów. Drugim ekologicznym wypełniaczem jest wypełniacz papierowy produkowany głównie z papieru makulaturowego.

Te oraz inne praktyczne rady znajdziecie Państwo na naszej stronie gdzie istnieje możliwość dzierżawy urządzeń do produkcji wypełniaczy do paczek za 1 zł.

Dobrą metodą zabezpieczania  jest także owinięcie przedmiotu w maty wypełnione powietrzem lub poduszki z powietrzem.